Fotosúťaž PMVRO

Organizátori

Partneri fotosúťaže

mmikolasik

Záštitu nad fotosúťažou prevzalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

A+ R A-
02
August
2014

Nový pohľad pre ďalšiu generáciu

Kategória: MRC: Dosiahnuť všeobecné základné vzdelanie

Nový pohľad pre ďalšiu generáciu
Sú počítače to hlavné, čo potrebujú komunity v rozvojových krajinách? Máme sa snažiť, aby (napríklad) ugandský kmeň Madi bol ako my - v používaní počítačov alebo čomkoľvek inom? Otázky sú to správne, časté ale aj ťažké... Technológie nenahradia zásadné zmeny v spoločnosti - môžu len podporiť reformné snaženie. Rozširujú obzory a otvárajú možnosti. Podstatu najlepšie vystihuje táto fotka: rodičia, z ktorých mnohí pracujú s počítačom prvýkrát, získajú vďaka počítačom bohatší pohľad na svet, ktorý prenesú na svoje deti a v dôsledkoch posunú dopredu celú krajinu (ICT4D projekt YouDoToo, Slovenská katolícka charita | M. Sýkora | dedinka Unna, Uganda | 2013)
02
August
2014

Úžas z nepoznaných počítačov

Kategória: Top 27 MRC: Dosiahnuť všeobecné základné vzdelanie

Úžas z nepoznaných počítačov

Deti na základnej škole v Unne na severe Ugandy vidia v novozaloženej ICT učebni počítač prvýkrát v živote. Bežne v rámci vyučovania nemajú ani knihy, v triede je niekedy až 100 žiakov a neraz sa stane, že učiteľ ani nepríde... V tomto kontexte je počítač obrovským skokom - pretože ho nielen vidia, ale majú možnosť na ňom aj sami pracovať. Keď pohnú myškou, pohne sa kurzor. Keď stlačia klávesu, môžu niečo napísať. Prináša im to úplne nové podnety a možnosť rozšíriť si obzory pre budúcnosť (ICT4D projekt YouDoToo, Slovenská katolícka charita | M. Sýkora | dedinka Unna, Uganda | 2013)

02
August
2014

Namiesto do školy na drevo

Kategória: Top 27 MRC: Dosiahnuť všeobecné základné vzdelanie

Namiesto do školy na drevo

Na ugandskom vidieku niekedy idú deti na drevo do buše namiesto do školy. Tenké kmene stromov nosia šikovne na hlavách, tak ako to odpozorovali od svojich rodičov - či už ide o malý nákup alebo bandasku s vodou zo studne. Drevo použijú na varenie na otvorenom ohni pri typických miestnych domčekoch - tukuľkách alebo na výrobu dreveného uhlia, vďaka ktorému si zarobia napríklad na školné, ktoré má v prepočte z ugandských šilingov hodnotu pár eur na tri mesiace (ICT4D projekt YouDoToo, Slovenská katolícka charita | M. Sýkora | dedinka Unna, Uganda | 2013)