ŽI FÉR

ŽI FÉR je postoj.

Nie náhodou je kampaň ŽI FÉR inšpirovaná žirafou. Žirafa je najvyšším živočíchom na svete. Symbolicky tak vidí svet a veci okolo seba z perspektívy nadhľadu, komplexnosti a porozumenia. Jej postoj je aj z tohto dôvodu kľúčový pre zabezpečenie životaschopnej planéty pre ďalšie generácie. A to nie len ľudské.

ŽI FÉR je kritika.

Nepáči sa ti, že 1% boháčov sveta vlastní takmer polovicu všetkého svetového bohatstva?

Nepáči sa ti, že kúpou svojho mobilu podporuješ vojnu v Demokratickej republike Kongo a porušovanie ľudských práv v Číne?

Nepáči sa ti, že medzinárodné korporácie oberajú v daňových rajoch tzv. rozvojové krajiny o daňové príjmy.

Nepáči sa ti, že väčšina tzv. rozvinutých krajín (vrátane Slovenska) nenapĺňa svoje záväzky prispievať na rozvojovú spoluprácu v dohodnutých sumách?

Nepáči sa ti, že sú slovenské mestá postavené pre autá a nie pre ľudí?

Nepáči sa ti, že na Slovensku vyprodukujeme ročne takmer 10 miliónov ton odpadu ročne?

Nepáči sa ti, že čokoláda ktorú bežne nakupuješ, bola vyrobená z kakaových bôbov zbieraných zotročenými deťmi v Pobreží Slonoviny?

Postav sa k týmto otázkam FÉR a povedz rázne NIE!

ŽI FÉR je iniciatíva.

Pri kritickom postoji však ŽI FÉR nekončí. K životu vo férovejšom svete vieš prispieť rôznymi či už organizovanými, alebo individuálnymi aktivitami:

  • Nejazdi na krátke vzdialenosti autom. Pešo či bicyklom je to predsa zdravšie nie len pre teba, ale aj pre našu spoločnú planétu.
  • Zorganizuj vo svojom meste cyklojazdu, ktorou môžeš upozorniť na to, že je rozhľadených cyklistov predsa len viac, ako si cestári možno myslia.
  • Nakupuj produkty spravodlivého obchodu (Fair Trade) ak ich ponúkajú predajcovia v tvojom okolí a ak vidíš zmysel v patričnom ohodnotení pestovateľov tvojej kávy.
  • Zúčastni sa lokálnej iniciatívy, ktorá stojí za ľudskými právamia nebojí sa to povedať nahlas a na verejnosti.
  • Zastav sa v okolitej mestskej (alebo inej) záhrade a vypestuj si v nej vlastné paradajky – lokálnym potravinám sa darí aj v mestách.

ŽI FÉR je alternatíva.

Ako nám pred rokmi napovedala spomínaná žirafa, za obzorom blahobytu vidí obrovské problémy. Tie sa mnohí/é z nás snažíme riešiť formou rozvojovej spolupráce. Žirafa však krúti hlavou a obracia svoj krk pred náš vlastný prah, práve ten, ktorý je miestom, kde väčšina zo spomínaných globálnych problémov začala…

…Buďte zmenou ktorú chcete vidieť nie len vo svete, ale aj doma.

Svoj postoj, kritiku, iniciatívu či alternatívu odfoť a prihlás ju do Fotosúťaže!